prefabwerk
Prefab bouwen · 7 min lezen

Houtskeletbouw of steenachtig bouwen: wat past bij jouw uitbouw?

Een uitbouw in houtskeletbouw of in steen: wat verschilt er in prijs, bouwtijd, geluid en onderhoud?

Laatst bijgewerkt op

Het korte antwoord

Voor een prefab uitbouw in houtskeletbouw noemen de bronnen € 2.000 tot € 2.500 per m² inclusief btw, zonder fundering, peildatum november 2026. Een gemetselde aanbouw kost volgens Rekenmachinepro € 2.200 tot € 2.900 per m² inclusief btw, met fundering.

Het prijsverschil is dus klein. Centrum Hout vond voor grondgebonden woningen maar 2 procent lagere bouwkosten bij houtskeletbouw, op basis van een kleine steekproef.

De echte verschillen zitten in bouwtijd, gewicht, geluid en onderhoud van de buitenschil.

Marktprijzen houtskeletbouw of steenachtig bouwen

Marktprijzen, peildatum november 2026 · inclusief btw
Laag€ 2.000per m²
Gemiddeld€ 2.250per m²
Hoog€ 2.500per m²

Prijsvoorbeelden

  • Uitbouw in houtskeletbouw, 6 bij 4 meter (24 m²)van € 48.000 tot € 60.000
  • Gemetselde aanbouw van 24 m², ter vergelijkingvan € 52.800 tot € 69.600

Meestal inbegrepen

  • Prefab uitbouw in houtskeletbouw van 6 bij 4 meter, inclusief plaatsing. Fundering en doorbraak komen erbij

Meestal niet inbegrepen

  • Fundering
  • Doorbraak
  • Opties

Let op: Er is geen Nederlandse bron die een uitbouw in hout en in steen direct naast elkaar prijst. Centrum Hout, de brancheorganisatie van de houtsector, vindt houtskeletbouw bij woningbouw gemiddeld 8 procent goedkoper, en bij grondgebonden woningen 2 procent. Dat is gebaseerd op maar 6 projecten. Het prijsverschil lijkt dus klein. Bouwtijd en gewicht zijn de echte verschillen.

Bronnen (6)

Marktprijs Dit zijn marktprijzen uit openbare bronnen, geen prijzen van ons. Een echte prijs volgt na een opname.

Marktprijzen prefab uitbouw of aanbouw

Marktprijzen, peildatum november 2026 · inclusief btw
Laag€ 1.600per m²
Gemiddeld€ 2.200per m²
Hoog€ 3.800per m²

Prijsvoorbeelden

  • Prefab uitbouw 3 bij 4 meter (12 m²), standaard, zonder funderingvan € 19.000 tot € 30.000
  • Prefab uitbouw 5 bij 3 meter (15 m²), standaardvan € 30.000 tot € 37.500
  • Prefab uitbouw in houtskeletbouw, 6 bij 4 meter (24 m²)van € 48.000 tot € 60.000

Meestal inbegrepen

  • Elementen of een module, gemaakt in de fabriek
  • Transport, plaatsing en aansluiting op de woning
  • Montage en afwerking

Meestal niet inbegrepen

  • Fundering: betonplaat € 3.000 tot € 5.000, palen € 10.000 tot € 14.000
  • Doorbraak van de achtergevel met staalconstructie: € 1.500 tot € 3.000
  • Opties zoals schuifpui, dakraam, lichtstraat en vloerverwarming (€ 80 tot € 150 per m²)
  • Vergunning en leges: € 500 tot € 2.000
  • Soms grondwerk en aansluiting op water, elektra en verwarming
  • Een kraan: vraag na of die in de prijs zit

Let op: De prijzen lopen ver uiteen: Werkspot noemt € 1.100 tot € 2.000 per m², Trustoo € 1.600 tot € 2.200 en Homedeal € 2.000 tot € 2.500 (standaard) tot € 3.800 (luxe). Voor 5 bij 3 meter noemt Trustoo € 16.000 tot € 22.000 en Homedeal € 18.000 tot € 26.000 op de ene pagina en € 30.000 tot € 37.500 op de andere. Waarschijnlijk gaat het om het verschil tussen een kale standaardmodule en een woonklare uitbouw. De Trustoo-cijfers zijn van februari 2025 en dus ouder. Het prijsverschil tussen prefab en traditioneel bouwen is de laatste jaren kleiner geworden.

Bronnen (6)

Marktprijs Dit zijn marktprijzen uit openbare bronnen, geen prijzen van ons. Een echte prijs volgt na een opname.

Marktprijzen uitbouw, traditioneel gebouwd

Marktprijzen, peildatum november 2026 · inclusief btw
Laag€ 1.800per m²
Gemiddeld€ 2.600per m²
Hoog€ 3.800per m²

Prijsvoorbeelden

  • Uitbouw 3 bij 4 meter (12 m²), standaard afgewerktvan € 20.000 tot € 34.000
  • Uitbouw 5 bij 3 meter (15 m²), standaard afgewerkt, met alle bijkomende kostenvan € 45.000 tot € 52.000
  • Uitbouw 20 m², standaard afgewerktvan € 40.000 tot € 60.000

Meestal inbegrepen

  • Casco: vloer, gevels, plat dak en kozijnen, aan de buitenkant waterdicht. Bij een all-in prijs zit de fundering er ook in
  • Bij standaard afwerking: isolatie, stucwerk, vloer en aansluiting op elektra en verwarming
  • Bij luxe afwerking: ook vloerverwarming, een lichtstraat of een schuifpui

Meestal niet inbegrepen

  • Fundering, als die niet in de m²-prijs zit: reken op € 3.000 tot € 8.000 extra
  • Doorbraak van de achtergevel en de stalen ligger (vaak apart)
  • Vergunning en leges, architect en constructeur
  • Grote glazen pui, keuken, vloerafwerking en onvoorziene kosten

Let op: De bronnen lopen uiteen. Homedeal noemt € 1.800 tot € 3.800 per m² in de tabel en € 1.800 tot € 3.000 per m² in de veelgestelde vragen. Werkspot zit lager, op € 1.500 tot € 3.000 per m². Rekenmachinepro rekent de fundering mee in de m²-prijs, Homedeal niet. Vergelijk prijzen dus altijd met dezelfde onderdelen. Ga voor een uitbouw uit van 21 procent btw: het lage tarief van 9 procent geldt alleen voor bepaalde werkzaamheden, zoals isolatie en schilderwerk aan woningen ouder dan 2 jaar.

Bronnen (5)

Marktprijs Dit zijn marktprijzen uit openbare bronnen, geen prijzen van ons. Een echte prijs volgt na een opname.

Twee manieren van bouwen

Bij houtskeletbouw, vaak afgekort tot HSB, bestaat de draagconstructie uit een raamwerk van houten stijlen en regels. De ruimtes daartussen worden gevuld met isolatie en aan beide kanten afgesloten met platen. Die elementen worden meestal in een werkplaats gemaakt en op de bouwplaats in korte tijd geplaatst. De buitenkant kun je afwerken met hout, plaatmateriaal, steenstrips of stucwerk.

Steenachtig bouwen is de manier waarop de meeste Nederlandse huizen zijn gebouwd: een binnenblad van kalkzandsteen of beton, een spouw met isolatie en een buitenblad van metselwerk. Alles wordt op de bouwplaats laag voor laag opgebouwd. Het resultaat is zwaar en massief.

Voor een uitbouw zijn beide methodes gangbaar. De keuze hangt af van wat je belangrijk vindt: een korte bouwtijd en een lichte constructie, of massa en een gevel die naadloos aansluit op het bestaande metselwerk.

Is houtskeletbouw goedkoper dan metselen?

Er is geen Nederlandse bron die dezelfde uitbouw in HSB en in steen naast elkaar prijst. We moeten dus werken met twee losse bronnen. Homedeal noemt voor een prefab uitbouw in houtskeletbouw van 6 bij 4 meter € 48.000 tot € 60.000 inclusief btw, wat neerkomt op € 2.000 tot € 2.500 per m². De fundering en de doorbraak zitten daar niet in. Rekenmachinepro noemt voor een standaard gemetselde aanbouw met plat dak € 2.200 tot € 2.900 per m² inclusief btw, inclusief fundering.

Voor 24 m² gemetseld kom je daarmee op € 52.800 tot € 69.600. Tel je bij de houtskeletbouw een betonplaat van € 3.000 tot € 5.000 en een doorbraak van € 1.500 tot € 3.000 op, beide volgens Homedeal, dan kom je op € 52.500 tot € 68.000. De twee bandbreedtes liggen dan vrijwel op elkaar.

Centrum Hout, de brancheorganisatie van de houtsector, heeft bouwkosten van woningbouwprojecten vergeleken. Houtskeletbouw was gemiddeld 8 procent goedkoper dan de steenachtige vergelijking, bij appartementen 21 procent en bij grondgebonden woningen maar 2 procent. De organisatie zegt zelf dat de steekproef van zes HSB-projecten te klein is voor harde conclusies, en het gaat om hele woningen, niet om uitbouwen. Sommige commerciële sites noemen veel grotere besparingen, maar zonder onderbouwing; die nemen we niet over.

Bouwtijd en gewicht

Op bouwtijd is het verschil wel duidelijk. Centrum Hout zag bij houtbouwprojecten in de woningbouw een bouwtijd die ongeveer 48 procent korter was dan bij steenachtige bouw. Voor een prefab uitbouw noemt Homedeal 4 tot 8 weken productie in de werkplaats en daarna enkele dagen tot circa 2 weken plaatsing. Voor een gemetselde uitbouw noemt Rekenmachinepro 8 tot 12 weken bouwtijd op locatie.

Voor jou als bewoner betekent dat vooral minder weken met een open achtergevel, bouwverkeer en stof. Het werk in de werkplaats loopt door terwijl op locatie de fundering wordt gelegd.

Hout is bovendien lichter dan steen. Centrum Hout noemt dat een lichtere fundering daardoor soms mogelijk is. Of dat bij jouw uitbouw zo is, hangt af van de bodem en de berekening van de constructeur. Op slappe grond kunnen ook bij een lichte uitbouw palen nodig zijn.

Geluid, brandveiligheid en binnenklimaat

Steen heeft massa, en massa dempt geluid. Een houtskeletbouwwand is licht en kan gehoriger zijn als de isolatie en de opbouw niet goed zijn uitgevoerd. Bij een uitbouw aan de tuinkant speelt dit minder dan bij een woningscheidende wand, maar denk er wel aan als de uitbouw tegen de erfgrens met de buren komt.

Over brandveiligheid hebben we in ons onderzoek geen cijfers gevonden die een uitbouw in hout en in steen direct vergelijken. Wel geldt voor beide dezelfde regelgeving uit het Besluit bouwwerken leefomgeving. Het is aan de bouwer en de constructeur om aan te tonen dat de uitbouw daaraan voldoet, ongeacht het materiaal. Vraag in de offerte hoe dat voor jouw ontwerp geregeld is, zeker als de uitbouw dicht bij de erfgrens staat.

Wat isolatie betreft kunnen beide methodes goede waardes halen. Bij houtskeletbouw zit de isolatie in de wand zelf, waardoor de wand bij dezelfde isolatiewaarde vaak dunner is. Een steenachtige wand houdt warmte langer vast door de massa.

Levensduur en onderhoud

Centrum Hout noemt voor houtbouw een levensduur van minstens 50 jaar, met onderhoud vooral aan de buitenschil. Andere, commerciële bronnen noemen langere termijnen, maar die beschouwen we niet als vaststaand. Voor een gemetselde uitbouw als geheel hebben we geen betrouwbare levensduurbron gevonden.

Het onderhoud hangt bij houtskeletbouw sterk af van de gevelafwerking. Een houten gevel vraagt periodiek onderhoud, een gevel met steenstrips of stucwerk veel minder. Belangrijk is dat de details rond kozijnen, dakrand en de aansluiting op de fundering goed waterdicht zijn, want vocht is voor een houten constructie het grootste risico.

Uitstraling en vergunning

Wil je dat de uitbouw er van buiten uitziet als een deel van het oorspronkelijke huis, dan is metselwerk de meest directe weg. Met steenstrips op een houtskeletbouwgevel kom je in de buurt, maar het blijft een andere opbouw. Een houten of strak gestucte gevel geeft juist bewust contrast met het bestaande huis.

Voor de vergunning maakt het bouwmateriaal geen verschil. De regels gaan over maat, plek en het omgevingsplan van je gemeente. Of jouw uitbouw vergunningvrij is, controleer je met de Vergunningcheck op het Omgevingsloket. Meer over de verschillende prefab systemen lees je in ons artikel over prefab in houtskelet, massief hout of beton.

Zo vergelijk je de offertes

Leg een HSB-offerte en een offerte voor metselwerk pas naast elkaar als je weet wat erin zit. Bij prefab ontbreken de fundering en de doorbraak vaak, terwijl een all-in prijs voor metselwerk ze meestal wel bevat.

  • Zit de fundering erin, en welk type: stroken, betonplaat of palen?
  • Zit de doorbraak van de achtergevel met stalen ligger erin?
  • Welke gevelafwerking is gerekend, en hoeveel onderhoud vraagt die?
  • Wat is de isolatiewaarde van gevel, vloer en dak?
  • Hoe zijn geluid en brandveiligheid geregeld bij de erfgrens?
  • Hoe lang duurt de bouw op locatie, en wanneer is je achtergevel open?
  • Houdt de offerte rekening met prijsstijgingen? Het CBS meet ongeveer 5 procent stijging van de bouwkosten per jaar.
Houtskeletbouw en steenachtig bouwen vergeleken
PuntHoutskeletbouwSteenachtig (gemetseld)
Prijs per m²€ 2.000 tot € 2.500, zonder fundering€ 2.200 tot € 2.900, met fundering
Bouwkosten woningbouw (Centrum Hout)Grondgebonden 2 procent lager, gemiddeld 8 procent lagerVergelijkingsbasis
Bouwtijd uitbouwProductie 4 tot 8 weken, plaatsing enkele dagen tot circa 2 weken8 tot 12 weken op locatie
Bouwtijd woningbouw (Centrum Hout)Ongeveer 48 procent korterVergelijkingsbasis
Gewicht en funderingLicht, soms lichtere fundering mogelijkZwaar
GeluidKan gehoriger zijn zonder goede opbouwMassa dempt geluid
LevensduurMinstens 50 jaar (Centrum Hout)Geen bron in ons onderzoek
OnderhoudVooral buitenschil, afhankelijk van gevelafwerkingGeen bron in ons onderzoek
UitstralingHout, plaat, steenstrips of stucwerkMetselwerk dat aansluit op het huis
VergunningZelfde regels, check het OmgevingsloketZelfde regels, check het Omgevingsloket
Marktprijzen inclusief btw, peildatum november 2026, bronnen in het prijsoverzicht. Prijs houtskeletbouw volgens Homedeal, gemetseld volgens Rekenmachinepro. Bouwkosten, bouwtijd woningbouw, gewicht en levensduur volgens Centrum Hout, gemeten aan hele woningen en niet aan uitbouwen.
Prijsvoorbeelden houtskeletbouw en gemetseld
VoorbeeldHoutskeletbouwGemetseld
Uitbouw 3 bij 4 meter (12 m²), zonder fundering bij HSB€ 24.000 tot € 30.000€ 26.400 tot € 34.800
Uitbouw 6 bij 4 meter (24 m²), zonder fundering bij HSB€ 48.000 tot € 60.000€ 52.800 tot € 69.600
Uitbouw 6 bij 4 meter met betonplaat en doorbraak€ 52.500 tot € 68.000€ 52.800 tot € 69.600
Marktprijzen inclusief btw, peildatum november 2026, bronnen in het prijsoverzicht. Berekend als oppervlakte maal de prijs per m²: houtskeletbouw € 2.000 tot € 2.500 (Homedeal), gemetseld € 2.200 tot € 2.900 all-in (Rekenmachinepro). Laatste rij: HSB plus betonplaat € 3.000 tot € 5.000 en doorbraak € 1.500 tot € 3.000 (Homedeal).

Veelgestelde vragen

Is houtskeletbouw goedkoper dan metselen?
Een beetje, maar het verschil is klein. Centrum Hout vond bij grondgebonden woningen 2 procent lagere bouwkosten, met een steekproef die de organisatie zelf te klein noemt. Voor een uitbouw van 24 m² komen houtskeletbouw met fundering en gemetseld all-in allebei uit rond € 52.500 tot € 69.600 inclusief btw, peildatum november 2026.
Wat zijn de nadelen van houtskeletbouw voor een uitbouw?
Een lichte wand kan gehoriger zijn als de opbouw niet goed is. Een houten gevel vraagt onderhoud, en de details moeten goed waterdicht zijn omdat vocht het grootste risico is voor hout. Wil je dat de gevel precies aansluit op bestaand metselwerk, dan lukt dat met steen makkelijker.
Hoe lang gaat houtskeletbouw mee?
Centrum Hout noemt voor houtbouw minstens 50 jaar, met onderhoud vooral aan de buitenschil. Commerciële bronnen noemen soms langere termijnen, maar daar is geen onafhankelijke onderbouwing voor gevonden.
Is houtskeletbouw brandveilig?
Voor hout en steen gelden dezelfde regels uit het Besluit bouwwerken leefomgeving. De bouwer moet aantonen dat de uitbouw daaraan voldoet. In ons onderzoek hebben we geen cijfers gevonden die beide methodes voor een uitbouw direct vergelijken, dus vraag het na in de offerte.
Is een lichtere fundering mogelijk bij houtskeletbouw?
Soms. Centrum Hout noemt het lagere gewicht als reden dat een lichtere fundering mogelijk kan zijn. Of dat bij jou zo is, hangt af van de bodem en de berekening van de constructeur. Op klei of veen kunnen ook bij een lichte uitbouw palen nodig zijn.

Verder lezen

Meer over prefab bouwen

Een eerste gesprek is gratis en vrijblijvend. Kan iets niet, dan hoor je dat ook.

Bel mijStel samenOfferte